مهندسی صنایع

مهندسی-صنایع (به انگلیسی: Industrial Engineering) شاخه‌ای از علم مهندسی است که می‌کوشد با تلفیق دانش مهندسی، ریاضیات، اقتصاد و مدیریت، کارایی سیستم‌های تولیدی، فرایندها و سازمان‌ها را بهبود دهد.

هدف از مهندسی-صنایع چیست

در واقع مهندسی-صنایع با طراحی و بازطراحی فرآیندها، فعالیت ها و سیستمها سعی در بهینه سازی جریان ورودی ها، خروجی ها و مصرف بهینه منابع سازمان دارد که نهایتاً منجر به بهبود عملکرد سازمانی می گردد.

مزایای مهندسی-صنایع

مزایای مهندسی صنایع شامل بهبود اثربخشی، کارایی، تطبیق پذیری، پاسخ گویی، کیفیت و بهبود مستمر، فرآیند ها، سیستم مدیریت، کالاها، خدمات و سودآوری سازمان است.

مهندسی صنایع

تاریخچه مهندسی صنایع

تاریخچه کاربرد مهندسی-صنایع به نخستین سال‌های انقلاب صنعتی بازمی‌گردد، ولی از نظر آکادمیک، مهندسی صنایع نخستین بار توسط فردریک تیلور به کار برده شد.

شاخه های مهندسی صنایع

برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها

برنامه‌ریزی‌ و تحلیل سیستمها یکی از گرایش‌های مهندسی صنایع است که شباهت زیادی به رشته مهندسی سیستم‌ها و سیستم آنالیز از رشته‌های تحصیلی در دانشگاههای آمریکا دارد.

هدف برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها

هدف‌ ایجاد این‌ گرایش‌، تربیت‌ کارشناسان جهت بهره‌گیری‌ از روش‌های‌ نوین و بکارگیری مدل‌های‌ ریاضی در حل مسائل‌ واحدهای‌ صنعتی‌ بزرگ‌ است.

روش حل مسائل

مهندسان صنایع مسائل پیچیده سازمان را مطالعه و تجزیه‌ و تحلیل‌ نموده‌ و سپس راهکارهایی را جهت استفاده بهینه از منابع‌ را ارائه دهد که منجر به بهبود عملکرد سیستم‌ میگردد.

تولید صنعتی

تکنولوژی صنعتی

ایمنی صنعتی

آینده پژوهی در اقتصاد

 

دانلود کتاب و جزوه مهندسی صنایع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp